Mikołajki
Okoliczne atrakcje
Strona główna
O nas
Pokoje
Domki
Ogród
Cennik
Kontakt i dojazd

Mikołajki i Mazury

Mikołajki jest to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiat mrągowski, liczące 3800 mieszkańców, nazywane "stolicą" żeglarstwa w Polsce.

Mikołajki ściągają do siebie przede wszystkim amatorów żeglarstwa i sportów wodnych. Od niedawna ma tutaj także swoją bazę samochodowy Rajd Polski.

Turyści preferujący wypoczynek nad wodą znajdą tu dużą plażę, port skąd odpływają statki żeglugi mazurskiej oraz niezliczoną ilość kawarnini, pubów i tawern.

Okolicy Mikołajek to przedewszystkim lasy rozciągające się od południowego skraju miasta, wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Mikołajskiego, przez otoczenie jeziora Bełdany do południowych brzegów Śniardw. Amatorzy grzybobrania i jagód na pewno nie będą się nudzić.
Znajdą tu Państwo:
- ponad 60 jezior, w tym największe jezioro w Polsce - Jez. Śniardwy
- rzeka Krutyń uznana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie - ok. 850 gatunków roślin naczyniowych
- bogata fauna i ponad 200 gatunków ptaków
- 11 rezerwatów przyrody

W okolicy znajduje się również:
- Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Można tam zobaczyć zwierzęta takie jak jelenie, sarny, łosie, wilki, bobry, żurawie oraz inne, rzadko występujące. Tuż obok Osada Kulturową z XIX-wieczna mazurską chatą podcieniowa.
- Stacja Badawcza PAN w Popielnie. W stacji prowadzone są badania m.in. nad dziko żyjącym tarpanem, jeleniem i bobrem.
- Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN w Kosewie. Na terenie fermy można zobaczyć: jelenie szlachetne, daniele, muflony, sarny, koniki polskie, koniki Przewalskiego oraz egzotyczne jelenie milu.
- Rezerwat na Jeziorze Łuknajno. Łuknajno jest największym skupiskiem łabędzia niemego w Polsce. Licznie występują tu także inne ptaki i ssaki.
- GALINDIA (Mazurski Eden). Osada pradawnych mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior.

Niewielkie odległości sprzyjają wycieczkom rowerowym i pieszym, które urozmaicą i umilą czas spędzony w Mikołajkach.

Mikolajki 1 Mikolajki 2
Mikolajki 3 Mikolajki 4